Zaciekły spór o to, kto wynalazł radio
W 1906 roku Guglielmo Marconi za wynalezienie radia dostał Nagrodę Nobla. Tymczasem o prawo do tego wynalazku upominał się pracujący w USA serbski geniusz nauki Nikola Tesla.
W poprzednim odcinku tego cyklu artykułów opisałem odkrycie fal elektromagnetycznych przez Heinricha Hertza oraz pierwsze próby ich wykorzystania do telekomunikacji. Pisałem w szczególności, że człowiek, który jako pierwszy wysłał sygnał telegraficzny drogą radiową, Sir Oliver Joseph Lodge, nie wierzył w przydatność takiego sposobu telekomunikacji i swojego wynalazku nie opatentował. Wątpliwości tych nie miał Guglielmo Marconi.
Wytrwałość przynosi owoce
Guglielmo Marconi w młodości bardzo źle rokował. Jednak w 1894 roku dowiedział się o istnieniu fal elektromagnetycznych i od tej chwili nic innego dla niego nie istniało. Zbudował aparaturę do wytwarzania fal elektromagnetycznych i zaczął eksperymenty z ich przesyłaniem na coraz większe odległości. Robił to na strychu rodzinnego domu Villa Griffone w Pontecchio. W 1895 roku udało mu się przesłać sygnał na odległość 2,5 km, co było odległością rekordową (wzmiankowany wyżej Oliver Joseph Lodge przesłał sygnał na odległość zaledwie kilkudziesięciu metrów). Rosyjski fizyk Aleksander Popow przesłał pierwszy komunikat radiowy na odległość 250 m w dniu 24 marca 1896 roku. Marconi swoją wytrwałą pracą (przy w istocie minimalnej wiedzy teoretycznej) rok wcześniej wysłał sygnał na dziesięciokrotnie większą odległość.
Eksperymenty samouka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta